На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу.
Свети апостол Иасон произлиза от Тарс (Мала Азия) и е първият християнин в града. Апостол Сосипатър бил от Ахая. И двамата били ученици на апостол Павел, който дори ги нарича свои "роднини" (Рим. 16:21). Свети Иасон бил епископ в родния си град Тарс, а свети Сосипатър - в Икония. С евангелската проповед те тръгват на запад и през 63 г. достигат до остров Корфу в Йонийско море.
Там построили църква на името на първомъченик Стефан и покръстили мнозина. Владетелят на острова научил за това и ги хвърлил в затвора, където били затворени седем разбойници: Саторний, Иакисхол, Фаустиан, Януарий, Марсалий, Евфрасий и Мамий. Апостолите ги обърнали към Христовата вяра, заради което и седмината загинали мъченически.
Когато дъщерята на владетеля, девойката Керкира, научила как мъчениците са пострадали за Христа, тя също се обявила за християнка и раздала всичките си украшения на бедните. Света Керкира устояла твърдо на увещанията и заплахите и останала вярна на Христа. Тогава огорченият баща заповядал да пуснат при нея разбойника и блудник Мурин, за да опозори Христовата невеста.
Но когато разбойникът се приближил до вратата на затвора, го нападнала мечка. Света Керкира в името на Христос прогонила звяра и с молитва излекувала раните на Мурин. След това света Керкира го просветила в християнската вяра и той се обявил за християнин, за което претърпял страшни мъчения и бил екзекутиран. По заповед на владетеля светата девойка и всички християни на остров Корфу били убити. Изгорени са мъчениците Зенон, Евсевий, Неон и Виталий, просветени от апостолите Иасон и Сосипатър.
Бягайки от преследване, жителите на Корфу се отправили към съседен остров. Владетелят и отряд от воини тръгнали да ги преследват, но били погълнати от вълните.
Следващият владетел заповядал апостолите Иасон и Сосипатър да бъдат хвърлени в котел с вряща смола, но като ги видял невредими, извикал със сълзи: "Боже на Иасон и Сосипатър, смили се над мен!".
Освободените апостоли кръстили владетеля и му дали името Севастиан. С негова помощ апостолите Иасон и Сосипатър построили няколко църкви на острова и доживели там до дълбока старост, увеличавайки Христовото стадо с пламенната си проповед.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 19 юни честваме паметта на свети апостол Иуда, брат Господен по плът, преподобни Паисий Хилендарски, преподобни Паисий Велики и свети мъченик Зосима Созополски. Свети Паисий Хиландарски е роден през 1722 г. в Банско в благочестиво..
На 18 юни Православната църква чества свети мъченици Леонтий, Ипатий и Теодул. Свети мъченик Леонти бил военен командир в императорската армия във финикийския град Триполи по време на управлението на Веспасиан (70 – 79). Отличавал се с..
На 17 юни честваме светите мъченици Мануил, Савел и Исмаил – родни братя, произхождали от благородно персийско семейство, кръстени и възпитани от своята майка в твърда вяра в Христос Спасителя. Като посланици на персийския цар Аламундар, те..
На 1 юли празнуваме Възвръщане честните мощи на преп. Йоан Рилски чудотворец от Търново в Рилския манастир и светите безсребреници Козма и Дамян..
На 2 юли отбелязваме празника Полагане честната дреха на Пресвета Богородица във Влахерна. По време на царуването на византийския..
Първата годишнина от интронизацията на българския патриарх Даниил беше отбелязана днес в Рилския манастир. Стотици вярващи, духовници и официални лица..