Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на българската песен, излетяла в космоса, може да се научи в изложба на Етнографския музей

Снимка: НЕМ-БАН

Вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта предлага Националният етнографски музей (НЕМ) при БАН в новата си временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука".

Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на астрономията и космонавтиката, представяйки, от една страна, светогледните представи на българския народ за планетите, Слънцето, Луната, звездите и останалите небесни обекти, а от друга – научните открития, разкриващи и обясняващи законите на Вселената, както и устрема на България към космическото пространство.

В експозицията се срещат две коренно противоположни полета на човешкото познание – традицията и народната памет, с изследователските хоризонти и науката.

С нея екипът на НЕМ желае да провокира размисли, да даде нови знания, да създаде приятно преживяване, за да може всеки посетител да получи едно незабравимо пътешествие в дълбините на културното наследство и Космоса.

"Исках да покажем в София първия "Апарат - планетариум", създаден през 1962 г. Но понеже сме  етнографски музей, обвързахме експозицията с митологията, вярванията и представите на българите за звездното небе. Така стана голяма, страхотна изложба, разположена на първия етаж на музея", посочи пред БНР-Радио София гл.ас. д-р Илия Вълев, ръководител на отдел "Експозиции" към НЕМ.

И разказа подробности. Чуйте ги в разговора на Петя Калнакова.

Експозицията ще може да бъде разгледана през следващите 2 години.

По публикацията работи: Георги Нейков
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна
OSZAR »