Тематиката, свързана с обезщетяване на неимуществени вреди (наричани още морални), претърпени от деликт*, става все по-актуална. Съдебната практика често е противоречива, особено когато става дума за претендирани обезщетения от юридически лица.
За неимуществените вреди, причинени при непозволено увреждане, разказва повече проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на предаването "Законът и Темида".
Неимуществени (морални) вреди и деликт (непозволено увреждане)
"Свидетели сме на много дела, при които не само политици и общественици, а и обикновени хора предявяват искове за претърпени болки и страдания или страдания, свързани с накърняване на тяхното добро име, репутация, злоупотреба с права. По цял свят, не само у нас, тази тема става все по-актуална.
Деликтът (непозволеното увреждане) е действие, което едно лице, извършвайки виновно, причинява вреди – имуществени (разходи за лечение, за пътуване) и неимуществени (морални), които много трудно могат да бъдат остойностени. Затова принципът в нашето право е по справедливост. Съдът следва да определи размера на това обезщетение по справедливост. Деликтът е налице винаги когато имаме противоправно деяние при липса на някакво предходно правоотношение (липсва някакъв договор между страните).
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
*деликт (на латински: delictum – простъпка, правонарушение)
Снимка – БНР
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Теоретичният труд "Флейтовото изкуство в България до края на XX век" е дело на Ивайло Василев. Изданието е първо и единствено по рода си мащабно проучване..
Ел. поща: [email protected]