Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София става домакин на Международен форум за борба със сколиозата

| обновено на 12.06.24 в 12:33

В рамките на Международния месец за информираност за сколиоза, София ще бъде домакин на значимо събитие – Международен форум "Заедно срещу сколиозата". Събитието ще се проведе на 29 юни 2024 г. в Международното висше бизнес училище и ще събере водещи специалисти от България и чужбина. Целта на форума е да повиши осведомеността за триизмерната деформация на гръбначния стълб – сколиоза.

Сколиозата засяга между 5-10% от населението, като най-често засегнатите са деца на възраст между 9 и 16 години. Причината за развитието на това гръбначно изкривяване все още е неизвестна и често остава недиагностицирана навреме, което може да доведе до сериозни последици за здравето и качеството на живот в бъдеще.

Петър Петров, кинезитерапевт и основен участник в събитието, сподели в ефира на "Нашият ден": "Основната цел на форума е да осъществи социално събитие, като съберем общността от хора, които имат проблем със сколиозата или друг тип гръбначни изкривявания, и да им дадем възможност да се запознаят с адекватните мерки, методи и възможности за лечение."

Форумът ще обхване разнообразни теми, свързани с рехабилитацията на гръбначния стълб. "Ще има лекции, презентации и информация за консервативно лечение, както и за оперативните възможности за лечение. Подготвили сме и панел, в който е включен психолог. Ще се разиграят различни психологически ролеви игри, които да обяснят работата на психолога в този случай", добави Петров.

Търсенето на причините за наличието на сколиоза е в ход, като в момента витамин D се изследва като потенциален фактор. "Сколиозата се открива най-често в предпубертета и ранния пубертет, тъй като тогава е и най-бурният растеж. Ако е имало наченка по-рано, тя не е била добре изразена и в момента на бурния растеж вече се откроява и има случаи, в които за месец-два може да се вдигне с 10-20 градуса ъгъла на изкривяване", обясни Петров.

В България се използва и "Шрот метод", специализирана методика за работа с гръбначни изкривявания, която е с повече от 100-годишна история. "Методът дава много добри резултати, когато имаме добра комуникация с пациента. Нашата работа може да бъде определена като 30% от целия процес, останалият процент е отговорност от страна на пациента. Трудно е, защото се работи с пациенти в специфична възраст. Включваме и корсетолечение, когато е необходимо", поясни Петров.

Родителите често забелязват, че детето има проблем, но сколиозата може да бъде диагностицирана късно. "Ранното откриване води до много добри резултати. След 50 градуса, препоръката вече е оперативно лечение", заключи Петров.

Международният форум "Заедно срещу сколиозата" ще насърчи обмена на опит, контакти и добри практики, както и ще подкрепи засегнатите от гръбначната деформация.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Судак

Катерина Судак: Сладкарството е изкуство, а всяка хапка – удоволствие с история

Днес рубриката "Мигранти с таланти" запознава слушателите на "Нашият ден" с украинката Катерина Судак , която е сладкар-шоколатиер от слънчева Одеса. Именно там завършва с отличие магистратура в Одеска национална академия по хранителни технологии. Днес Катерина е на 33 години, но вече притежава над 12-годишен опит в създаването на изкушения, които..

публикувано на 11.07.25 в 11:10

"Комиксилница" и достъпът на незрящи хора до графични истории

България е една от шестте страни в света, която предлага на хора със зрителни увреждания достъп до комикси. Проектът "Комиксилница" предоставя нови възможности за преживяване на комикси и графични истории, като същевременно повишава осведомеността за нуждите и правата на хората със зрителни проблеми. На какъв принцип е изградено съдържанието,..

публикувано на 11.07.25 в 10:12
Красимир Колев и Иво Хараламбов

Новият живот на белия боб

Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..

публикувано на 09.07.25 в 14:06

Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национална стачка

Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални  ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..

публикувано на 09.07.25 в 13:48

СБАЛАГ "Майчин дом" вече разполага със сектор за кенгуру-грижа

Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..

публикувано на 09.07.25 в 13:31
OSZAR »