Графологичните експертизи – като доказателство в наказателните и граждански дела при оспорване на графологичната експертиза. Каква е разликата между графическа и графологична експертиза? Колко струва графологичната експертиза на подпис? Как се оспорва автентичността на саморъчно завещание?
За графологията – като наука и като изкуство – Тодор Тодоров, графолог и криминалист, автор на книги и картини, консултант на предаването, разказва повече в "Законът и Темида":
"Графологията, първо, идва от гръцкия термин "графо", което означава учението за почерка и разнообразието му. Това е много древна наука – още Аристотел е споменавал за нея. Оттогава са познати моменти на изследване на графически обекти.
Графологията почива основно на психологическия анализ. И затова тя е и наука, и изкуство. Успехът на графолога зависи само от две неща – от познания и от много опит. Опитът е водещ.
Някои специалисти твърдят, че посредством графологията може да се изследва всичко и да се стига до различни изводи. Единственото нещо, до което не може да се стигне и не може обосновано да се предполага, това със сигурност е полът на автора.
Когато говорим за графически експертизи, говорим за изследване на почерци, подписи, някои печати, или документи, като цяло. Най-често такива документи са договори, биографични справки, граждански състояния, декларации. Онези, които създават умишлено документ с неистинско съдържание, попадат под удара на закона.
Графологичните експертизи са чести доказателства в наказателни и граждански дела.
Графологията гарантира на гражданите справедливост", категоричен е Тодор Тодоров.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков. "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
Ел. поща: [email protected]